رد کردن لینک ها

شیر صافی

معرفی شیر صافی و انواع آن

یکی از پرکاربردترین انواع شیرآلات، شیر صافی می باشد. وظیفه این محصول مانند سایر شیرآلات، تنها باز و بسته کردن جریان سیال نیست؛ بلکه اصلی ترین کاربرد آن جداسازی ناخالصی های معلق در سیالات می باشد. شیرآلات در صنعت ساختمان سازی کاربرد وسیعی دارند و از مواد گوناگون مانند چوب، سفال، نقره، طلا، آهن و استیل تولید می شوند. شیرها علاوه بر استفاده در صنعت ساختمان سازی، در صنایع دیگر نیز کاربرد دارند. لازم است بدانید قیمت انواع شیرآلات، بسته به جنس و نوع آن ها، متفاوت می باشد.

شیر صافی چیست؟

شیرهای صافی را می توان به عنوان یکی از اتصالات لوله تعریف کرد که به منظور تصفیه، فیلتر کردن یا جداسازی ماده جامد از مایع کاربرد دارند. شیرهای صافی جریان زباله های خطوط لوله مانند رسوب و زنگ زدگی را متوقف می نمایند و از تجهیزات و فرآیندها در برابر خرابی پیشگیری می کنند. بنابراین مهم ترین وظیفه آن مانند سایر انواع شیرآلات، تنها باز و بسته کردن جریان سیال نیست؛ بلکه جداسازی ناخالصی های معلق در سیالات می باشد. اجزای شیرهای صافی شامل توری، درپوش و بدنه است.

انواع شیر صافی

شیرهای صافی برحسب نوع آلیاژ و فلز موجود در آن، انواع و کاربردهای گوناگون دارند. رایج ترین انواع شیرهای صافی به شرح زیر می باشد:

شیر صافی چدنی

برای تولید این محصول، از آلیاژ چدن داکتیل استفاده می شود. شکل ظاهری آن شبیه یک سه راه ۴۵ درجه است که در قسمت دهانه ۴۵ درجه آن توری استیل نصب می گردد. توری استیل شیر صافی چدنی در تمام طول عمر، درون آب و محیط خورنده قرار دارد.

این محصول، مقاومت بالایی در برابر فرسایش و خوردگی دارد و عمر آن زیاد است. درپوش انتهایی شیر صافی، برای تمیز کردن و استفاده مجدد، توانایی باز و بسته شدن دارد و قسمت آخر شیر، با وسیله ای به نام کپ با پیچ و مهره کور بسته می شود.

شیر صافی برنجی

شیر صافی برنجی در دو نوع سبک و سنگین در بازار عرضه می شود. جنس بدنه این نوع شیر، از آلیاژ برنز یا برنج و کلاهک آن، از جنس آلیاژ برنج فورج شده است. همچنین این محصول قدرت تحمل فشار آن در گروه های مختلف، ۱۰ ،۱۶ ، ۲۰ و ۲۵ بار را دارد.

شیر صافی استیل

این محصول، دارای بدنه و توری از جنس آلیاژ ضدزنگ است.

شیر صافی فولادی

این نوع از شیر صافی، تحمل فشار بالایی دارد و طبق استاندارد ASME B16.34  طراحی و تولید می‌ شود.

شاید دوست داشته باشید

به گفتگو بپیوندید