رد کردن لینک ها

شيرهای توپی

 شیر توپی چیست؟

شیر توپی (Ball Valve)   یکی از انواع شیرآلات صنعتی  است که در خطوط انتقال سیال با هدف قطع و وصل کردن جریان سیال استفاده می شود. شیر توپی از یک کره داخلی ساخته می شود که یک سوراخ دارد و جریان سیال از آن عبور می کند.

کره داخلی به یک دسته یا فلکه متصل است که با چرخش آن، کره به اندازه 90 درجه یا ربع دایره می چرخد و اجازه عبور سیال را می دهد در واقع وقتی سوراخ کره در جهت جریان باشد، شیر باز و در جهت عمود بر جریان شیر بسته است. سته یا فلکه نیز همسو با مجرای داخلی کره است.

 انواع شیر توپی

شیرهای توپی متناسب با محل کاربرد و نوع استفاده انواعی دارند.

هر مدل ظرفیت تحمل فشار و دمای خاصی را دارد.

در ادامه به معرفی انواع شیرهای توپی می پردازیم.

شیرهای توپی را می توان با توجه به معیارهای مختلف طبقه بندی کرد:

  • از لحاظ طراحی: فلوتینگ Floating یا شناور، ترونیون Trunnion و دابل بلک اند بلید Double Block and Bleed یا شیر انسداد و تخلیه
  • تعداد پورت ها (ورودی): نوع استاندارد با 2 پورت (1 ورودی، 1 خروجی)، 3 طرفه نیز موجود است (1 ورودی و 2 خروجی یا برعکس)
  • اندازه مجرا: مجرای کامل (Full Bore یا کاهنده Reduced Bore FB در مقابل RB)، و V شکل
  • مونتاژ بدنه: یکپارچه (بدنه توپ از یک قطعه کست یا استیل فورج ساخته شده است)، 2 یا 3 قطعه (بدنه حاصل از مونتاژ دو یا سه قسمت مختلف است)
  • مدخل توپ: ورودی جانبی یا ورودی بالایی
  • نوع سیت: فلزی یا نرم (تفلون)

 

شیرهای توپی فلوتینگ Floating

در این نوع شیر توپی، توپ در مایع در حال جریان معلق است و با فشرده سازی دو سیتِ الاستومری در مقابل آن، در موقعیتش نگه داشته می شود. شافت نیز در بالای توپ وصل شده و اجازه می دهد تا با حرکت ربع گرد (90 درجه) از حالت باز به حالت بسته تغییر یابد

وقتی که شافت حرکت می کند، یک باری بر روی توپ اعمال شده که سبب می شود در مقابل سیت فشرده شود.

این طراحی سبک و اقتصادی بوده و اندازه مجرای آن تا 10 اینچ مناسب است: اگر اندازه مجرا بیش از این باشد، سیت قادر به تحمل توپ های سنگین تر نبوده و شیر توپی نمی تواند عملکردی ایمن و کارآمد داشته باشد.

شیرهای توپی ترونیون Trunnion

شیرهای ترونیون برای مقابله با محدودیت های اندازه شیرهای فلوتینگ معرفی شده اند. در واقع، در این نوع شیرها، شافت، توپ و استوانه نگهدارنده به عنوان یك مونتاژِ واحد عمل کرده كه قادر به تحمل بارهای سنگین تولید شده توسط توپ هایی با ابعاد بزرگ هستند.

علاوه بر مزیت انعطاف پذیری در اندازه، شیر ترونیون دارای گشتاور کمتری در مقایسه با شیر فلوتینگ بوده (و از آنجا که محرک های کوچکتر و اقتصادی می تواند برای کار با شیر تعبیه شود، این ویژگی می تواند در صورت نیاز به فعال شدن دریچه، سودمند واقع شود).

سه طرفه 3-Ways

معمولا یک شیر توپی دارای دو ورودی (یا دو راه) است.
با این حال در برخی موارد، ممکن است یک شیر توپی 3 طرفه مورد استفاده قرار گیرد. این نوع شیر به جای دو پورت، دارای 3 پورت (ورودی) است.

این طرح چند منظوره برای انتقال مایعات از ورودی شیر اصلی به دو جهت مختلف مورد نیاز است، که هر یک توسط دو خروجی جداگانه انجام می شود. یکی دیگر از کاربردهای معمول شیر توپی 3 طرفه، داشتن خط جریان اصلی است که توسط دو ورودی جداگانه و جایگزین ارائه شده است.

توپِ یک شیر توپی 3 طرفه ممکن است دارای طرح L یا T باشد که در تصویر زیر نشان داده شده است. این نوع خاص از شیرهای توپی در طراحی فلوتینگ یا ترونیون، با هر نوع انتهای شیری (فلنج، سوکت یا اتصال رشته ای) و مواد مختلفی از پلاستیک گرفته تا کربن، آلیاژ و فولاد ضدزنگ موجود است.

 

شاید دوست داشته باشید

به گفتگو بپیوندید