رد کردن لینک ها

زنگ هشدار برای تولید پتروشیمی‌‌ها نواخته شد؟

صنعت پتروشیمی ازجمله صنایعی است که کمترین تاثیر منفی را از قطعی‌های مکرر برق گرفته اما خبر‌های منتشر شده نشان می‌دهدشرکت‌های پتروشیمی در خط اتیلن غرب به شبکه تامین برق پتروشیمی متصل نبوده‌اند.

نقتی ها در روزهای اخیر و با افزایش خاموشی‌ها و بحران قطعی سراسری برق دولت دستور داد برق صنایع بزرگ و متوسط ازجمله سیمان، فولاد و پتروشیمی تا حل مشکلات صنعت برق به کمترین حد خود برسد.اما این این موضوع موجب شده درکنار ریسک نتایج مذاکرات هسته‌ای در وین و سیاست‌های اقتصادی  در ابهام دولت سیزدهم، یک ریسک تازه هم به بازار سرمایه اضافه شود و آن ریسک قطع برق است که می‌تواند عملکرد شرکت‌های بورس را تحت‌تأثیر قرار دهد.

حالا مدیران این شرکت‌ها و مجتمع‌های بزرگ صنعتی در گفت‌وگو با رسانه‌ها تأکید کرده‌اند قطع برق به کاهش تولید و  درآمد آنها منجر خواهد شد و در نهایت نگران سهام بورسی خود نیز هستند که هرچند اندک اما چند وقتی بود با سرعت کمتری روند نزولی خود را طی می‌کردند.

هر چند گفته می‌شود که صنعت پتروشیمی از جمله صنایعی است که کمترین تاثیر منفی را از  قطعی‌های مکرر برق گرفته چون نیروگاه‌های مجزا برای  تامین برق خود دارند؛ اما با این حال خبر‌های منتشر شده در رسانه‌ها نشان می‌دهد برخی شرکت‌های پتروشیمی در خط اتیلن غرب که به شبکه تامین برق پتروشیمی متصل نبوده‌اند با قطع برق مواجه شده‌اند و به نظر می‌رسد سایر مجتمع‌ها نیز کم و بیش با این معضل مواجه شوند؛ علاوه بر این به  دلیل مشکلاتی که در تولید و مصرف گاز در زمستان وجود دارد، هر سال برخی از صنایع با قطع گاز هم مواجه می‌شوند و این یعنی در تابستان قطع برق و در زمستان قطع گاز می‌تواند چالش تولید را در صنایع بیشتر کند.

نکته مهمتر اینجاست که برخی برآورد‌ها نشان می‌دهد بحران آب هم چالش دیگری است که ممکن است درصورت به‌نتیجه‌نرسیدن طرح‌های انتقال آب، در آینده فعالیت صنایع پتروشیمی را با چالش جدی‌ای مواجه کند.

در واقع بحران انرژی این روزها موضوعی است که سهامداران باید در پیش‌بینی‌های خود آن را مدنظر قرار دهند و  حالا که با توجه به ذخیره آبی، صنایع با بحران برق و آب مواجه شده‌اند. اکنون این موضوع در بازار به‌عنوان یک ریسک نوظهور به وقوع پیوسته و می‌تواند بخش تولید را تحت‌تأثیر قرار دهد؛ بنابراین سرمایه‌گذاران باید نگاه ویژه‌ای به سهامی داشته باشند که از این موضوع تأثیر می‌پذیرند و  پس چه بهتر است که  به علاج واقعه را پیش از وقوع فکر کنیم .
در همین راستا فریبرز کریمایی- قائم‌مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی نیز  با بیان اینکه شرکت‌های پتروشیمی خط اتیلن غرب تأمین‌کننده بخش عمده‌ای از تولیدات پلیمری مورد نیاز بازارهای داخلی و خارجی هستند، گفت: هرگونه اختلال در تأمین برق این شرکت‌ها خسارت‌های غیرقابل جبرانی را به زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی و همچنین صادرات این حوزه وارد می‌کند.

این امر موجب شده است تا قطعی برق به جز در دو یا سه شرکت پتروشیمی که در مسیر خط اتیلن غرب قرار دارند و از شبکه برق سراسری تغذیه می شوند، هر چند این خاموشی ها تاثیر چندانی بر بخش عمده ای از شرکت‌های پتروشیمی نداشته است اما می‎‌تواند زنگ هشداری باشد برای  سایر مجتمع های پتروشیمی که گوش به زنگ کمبوذ ها باشند تا با کاهش تولید مواجه نشویم.

نکته بعدی اما اینجاست که ظاهراً گفته شده قرار است به منظور تأمین برق مورد نیاز در استان بوشهر بخشی از برق مازاد پتروشیمی مبین وارد مدار شده است و تلاش می‌شود که از ظرفیت دیگر رشته‌ها نیز استفاده شود.

همچنین استفاده از برق مازاد پتروشیمی دماوند نیاز به خط انتقال از محدوده شرکت به خط سراسری دارد که نیازمند خاموشی طولانی استکه به دنبال کاهش تبعات آن هستند.

یکی دیگر از مهم‌ترین پرسش‌هایی که اکنون بازار سرمایه با آن مواجه است مدت‌زمان قطع برق صنایع است، زیرا اثر هر روز قطع برق در صنایع بیش از چندصد میلیارد تومان است و افزایش دوره قطع برق می‌تواند به ازای هر روز آثار مالی زیادی داشته باشد. و همانطور که سخنگوی صنعت برق زمان دقیقی برای پایان دوره قطع برق اعلام نکرده است.