رد کردن لینک ها

اتصالات فشار قوی دنده ای

اتصالات فشار قوی دنده ای جهت اتصال لوله های فلزی و شیرآلات به یکدیگر به کار برده می شود و اتصال آنها به صورت رزوه ای می باشد. اتصالات فشار قوی دنده ای به دلیل ضخامت زیاد قابلیت تحمل فشارهای بالا را دارند و بر حسب فشار قابل تحمل در کلاس های 2000، 3000 و 6000 دسته بندی می شوند. زاتو فشار قوی دنده ای زانو فشارقوی دنده‌ای بسته به زاویه تغییر مسیر لوله به چهار نوع مختلف همچون زانو فشار قوی 45 درجه شعاع بلند، زانو فشار قوی 45 درجه شعاع کوتاه، زانو فشار قوی 90 درجه شعاع بلند و زانو فشار قوی 90 درجه شعاع کوتاه تقسیم می‌شود. در یک دسته‌بندی دیگر، انواع زانو فشار قوی در دو نوع زانو فشار قوی مانیسمان (زانو فشار قوی بدون درز) و زانو فشار قوی درزدار است. سه راه فشار قوی دنده ای سه راهی فشار قوی دنده‌ای یکی از انواع این اتصالات می‌باشد. این اتصالات در صنایع مختلفی از جمله آب،گاز ،بخار و دیگر صنایع مشابه بسیار پرکاربرد و ضروری هستند. سه راهی فشار قوی دنده ای فشار قوی دنده‌ای جهت انشعاب گرفتن و استفاده از سیال خط اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع مختلف سه‌راهی را می‌توان از چند منظر دسته‌بندی نمود. در یک نگاه، سه‌راهی‌ها به دو دسته سه‌راهی مساوی و سه‌راهی تبدیلی یا نامساوی تقسیم می‌شوند. در سه‌راهی مساوی، قطر انشعاب برابر با قطر لوله اصلی یا هدر است و در سه‌راهی تبدیلی یا نامساوی، قطر انشعاب گرفته شده کوچکتر از قطر خط لوله اصلی می‌باشد. اندازه هر یک از این سه‌راهی‌ها براساس نوع فشار کارکرد خطوط و نیز ضخامت لوله و نوع سیال انتخاب می‌گردد. از طرفی دیگر، انواع سه‌راهی را می‌توان به سه‌راهی 45 درجه، سه‌راهی 90 درجه یا قائم و سه‌راهی تبدیل ساده و روپیچ توپیچ تقسیم نمود که در ذیل، به اختصار به توضیح هر یک از آنها می‌پردازیم.

سه‌راهی 90درجه یا قائم از نوع سه‌راهی مساوی است که جهت گرفتن انشعاب و اتصال انشعابات فرعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از سه‌راهی از داخل دنده شده و در انشعابات 90 درجه و هم‌قطر به لوله اصلی به کار می‌رود.

این نوع از سه‌راهی نیز همانند سه‌راهی 90 درجه از نوع سه‌راهی مساوی است و از داخل دنده شده و در لوله‌کشی تاسیسات فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. سه‌راهی 45 درجه، جهت اتصال انشعابات فرعی با انحراف 45 درجه و هم‌قطر به لوله اصلی به‌کار برده می‌شود. این نوع از سه‌راهی جهت کاهش اصطکاک و اغتشاشی که ممکن است مانع حرکت جریان باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سه‌راهی تبدیلی جهت اتصال انشعابات فرعی با قطری متفاوت نسبت به قطر لوله اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از سه‌راهی از داخل دنده و به صورت روپیچ توپیچ تولید و عرضه می‌گردد.

بوشن فشار قوی دنده‌ای قطعه‌ای استوانه‌ای شکل است که در دو طرف از قسمت داخل رزوه شده است، از این رو به منظور اتصال دو لوله که یک سر آن از خارج دنده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. رزوه‌کاری یکی از بارزترین خصوصیات بوشن فشار قوی دنده‌ای است که باعث آب‌بندی و اتصال لوله‌ها به صورت دقیق می‌گردد. به همین دلیل، عملیات رزوه‌کاری باید با رعایت کلیه نکات انجام پذیرد. استفاده از لوله‌های بدون درز، یکی دیگر از مواردی است که در تولید یک بوشن با کیفیت بایستی در نظر گرفته شود.

بوشن‌های فشار قوی دنده‌ای انواع مختلفی دارند که از این میان می‌توان به مواردی همچون بوشن معمولی، بوشن تبدیل و بوشن روپیچ‌توپیچ اشاره نمود. بوشن معمولی، به منظور برقراری ارتباط دو لوله با قطر یکسان و بوشن تبدیل، برای اتصال دو لوله غیر هم سایز استفاده می‌شود. بوشن روپیچ‌توپیچ، نوعی از بوشن است که یک سر آن از داخل و سر دیگر آن از خارج دارای دنده است. این نوع از بوشن در مواردی که نیاز است تا طول لوله به مقدار کم (حدود چند سانتی‌متر) اضافه شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوشن فشار قوی دنده‌ای در مواردی که تحمل فشارهای بالا مورد نیاز است، کاربرد دارد.

تبدیل فشار قوی دنده‌ای یکی از اتصالات گازی پر مصرف است که به منظور تغییر سایز لوله انشعابی در اتصالات از آن استفاده می‌شود. به طور کلی، تبدیل فشار قوی دنده‌ای یک ارتباط نامساوی بر سر راه لوله‌های متصل به یکدیگر ایجاد می‎کند. انواع تبدیل‌های به دو دسته تبدیل دنده‌ای هم مرکز و تبدیل دنده‌ای غیر هم مرکز تقسیم و تولید می‌گردند.

در تولید تبدیل هم مرکز، محور مرکزی یک سر اتصال منطبق با محور مرکزی طرف دیگر است و قطعه تولید شده دارای تقارن حول محور طولی قطعه است. از این نوع تبدیل در مواردی استفاده می‌شود که دو لوله در یک راستا و هم مرکز و با قطرهای متفاوت وجود داشته باشند. کاربرد تبدیل دنده‌ای هم مرکز هنکام ایجاد اتصالاتی با سایزهای ناهماهنگ که در مسیر لوله‌کشی موجود است، آشکار می‌گردد و موجب برقراری ارتباطی مستحکم بین آنها خواهد شد.

به گفتگو بپیوندید