رد کردن لینک ها

اتصالات جوشی درزدار

اتصالات جوشی درزدار همانطور که از نامشان نیز مشخص است دارای درز جوشی هستند. در هنگام ساخت این نوع اتصالات، کربن استیل، استنلس استیل و یا هر نوع از آلیاژ فولاد ذوب شده را درون دو قالب ریخته و سپس به وسیله جوش الکتریکی دو نیمه قطعه را به هم وصل کرده تا ساخت آن کامل گردد، و یا از قسمتی از لوله درزدار برای ساخت آن ها استفاده می شود. وجود درز جوشی در سر تا سر بدنه اتصالات جوشی درزدار امکان خوردگی و آسیب آن ها توسط سیالات شیمیایی را نسبت به اتصالات جوشی مانیسمان بالاتر می برد، خصوصاً اگر این جوشکاری یکدست و تمیز نیز نباشد این احتمال بسیار بیشتر می شود. اتصالات با توجه به اینکه وظیفه انجام چه کاری را در سیستم های لوله کشی دارند، دارای انواع متعددی هستند که در ادامه به توضیح کامل هر یک می پردازیم.

زانو 90 درجه امکان تغییر مسیر جریان را به اندازه 90 درجه مهیا می کند. این قطعه دارای دو نوع  LR (Long Radius)  و SR (Short Radius)  است و همانطور که ذکر شد از لوله درزدار جهت ساخت آن استفاده می گردد.

همانند زانویی 90 درجه، زانو 45 درجه نیز وظیفه ایجاد تغییر در مسیر جریان البته به اندازه 45 درجه را دارد. زانو 45 یکی از پرکاربردترین اتصالات در صنعت بوده و مانند زانویی 90 دارای دو نوع SR و LR است.

سه راهی درزدار مساوی که به آن Equal Tee نیز می گویند، برای ایجاد انشعاب در لوله مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که در لوله ای نیاز به ایجاد انشعابی برابر با لوله اصلی باشد سه راهی مساوی درزدار را به وسیله جوشکاری به عنوان رابط بین سه لوله قرار می دهند.

سه راهی نامساوی همانند سه راهی مساوی به عنوان رابطی برای انشعاب گیری از لوله مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد فراوانی در صنعت آب و فاضلاب و خطوط لوله کشی آب رسانی دارد. سه راهی نامساوی به نام هی Unequal Tee و Reducer Tee  نیز شناخته می شود. شاخه ای که از سه راهی نامساوی منشعب می گردد کوچکتر از قطر لوله اصلی است، و وجود کلمه نامساوی در نام گذاری این قطعه نیز به همین سبب است.

یکی دیگر از پرکاربردترین اتصالات در صعنت تبدیل و یا Reducer است. هنگامی که در قسمتی از خط لوله لازم باشد قطر لوله کوچکتر و یا بزرگتر شود، از تبدیل استفاده می کنند. یک سمت ردیوسر دارای قطر بزگتر و همسان با لوله بزرگتر و سمت دیگر دارای قطر کوچکتر و هم اندازه با لوله کوچکتر است. تبدیل ها دارای نوع هم مرکز و غیر هم مرکز هستند که بسته به موقعیت باید از هر یک استفاده کرد.

به گفتگو بپیوندید